×
YENİLİK VE
GİRİŞİMCİLİK
SÜRDÜRÜLEBİLİR
TURİZM
TEMİZ ENERJİ
TEMİZ TEKNOLOJİ
KIRSAL
EKONOMİ
TOPLUM
VE İSTİHDAM
HAKKIMIZDA DESTEKLER STRATEJİ VE ANALİZLER ETKİNLİKLER HABERLER DUYURULAR İHALE İLANLARI
DOKÜMAN MERKEZİ KAYS BİZE ULAŞIN
background

Akdeniz Yatırım Tanıtım Ajansları Birliği (ANIMA)

Akdeniz Yatırım Tanıtım Ajansları Birliği (The Euro-Mediterranean Network of Investment Promotion Agencies – ANIMA), Akdeniz’in ekonomik kalkınması için oluşturulmuş çok uluslu bir platformdur.

Fransa, İtalya, Malta, Mısır, Fas, Güney Kıbrıs gibi pek çok Akdeniz ülkesinden yaklaşık 80 kadar ajans ve uluslararası network kuruluşunu bir araya getirmektedir.

ANIMA’nın kuruluş amacı “Akdeniz bölgesinde daha iyi bir yatırım ve iş ortamı oluşturmak ve bölgeye yönelen sermayenin büyümesine katkı sağlamak” olarak ifade edilmektedir.

ANIMA Investment Network, Akdeniz’in ekonomik gelişimine hükümetler arası destek platformu olarak 2006 ortalarında faaliyetine başlamıştır. Bu hedef doğrultusunda, ANIMA projesi yatırım promosyon ajanslarının güçlendirilmesine katkıda bulunmak, Akdeniz’e yeni bir ekonomik imaj kazandırmak ve önemli yatırım projelerini bölgeye çekmek için çaba göstermektedir. Son yıllarda Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da doğrudan yabancı yatırım belirgin bir şekilde artmıştır. ANIMA Investment Network bu ivmeyi daha da güçlendirmek ve Avro-Akdeniz bölgesini uluslararası şirketler için daha cazip hale getirmek amacıyla şu faaliyetleri gerçekleştirmektedir:

Hükümetlerin karşılıklı olarak istikrarlı, şeffaf ve eşitlikçi bir yatırım ortamı sağlamaları için faaliyetlerde bulunmak,
Ekonomik kalkınma ile ilgili tüm paydaşlar arasında işbirliğini geliştirmek,
İş imkanlarının tanıtımı ve ortaklıkların teşviki için yeni girişimler başlatmak.

Haziran 2006’dan bu yana, ANIMA tüm paydaşları birleştiren bağımsız bir örgütlenme olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu yeni birlik yapısı içinde farklı Akdeniz bölgelerinin temsil edildiği bir yönetim kurulu bulunmaktadır, yürütme ajansı ise Marsilya’dadır.

İzmir Kalkınma Ajansı, 2009 yılından beri ANIMA üyesidir.

Mayıs 2012’de Marsilya’da gerçekleştirilen ANIMA Genel Kurulunda Birliğin yeni yönetimi için yapılan seçimler sonucunda, 2013 – 2015 dönemi için, İzmir Kalkınma Ajansı kurum olarak Yönetim Kurulu üyeliğine ve İZKA Genel Sekreteri ANIMA Başkan Yardımcılığı görevine seçilmişlerdir.