×
YENİLİK VE
GİRİŞİMCİLİK
SÜRDÜRÜLEBİLİR
TURİZM
TEMİZ ENERJİ
TEMİZ TEKNOLOJİ
KIRSAL
EKONOMİ
TOPLUM
VE İSTİHDAM
HAKKIMIZDA DESTEKLER STRATEJİ VE ANALİZLER ETKİNLİKLER HABERLER DUYURULAR İHALE İLANLARI
DOKÜMAN MERKEZİ KAYS BİZE ULAŞIN
background

SolarVizyon

Enerjinin dönüşümü ve temiz enerjinin geleceği, İzmir’de gerçekleştirilen SolarVizyon interaktif konferansında tartışıldı.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen SolarVizyon, İzmir Kalkınma Ajansı ile Solarbaba iş birliğinde İzmir’de düzenlendi. Etkinlikte yenilenebilir enerji sektörünün önde gelen firmalarından temsilciler, yenilenebilir enerji alanında önemli gelişmelerin yaşandığı günümüzde, bu alandaki yeni eğilimler ve bunların ortaya çıkaracağı yeni iş imkanları hakkında detaylı bilgiler verdi. Solarbaba kurucu ortağı Ateş Uğurel, Dünya tarihinde ilk kez 2018 yılında 100 GW’dan daha fazla güneş enerjisi santrali kurulumu beklendiğini belirtirken, “2023 yılı sonunda global kapasite 1 TW sınırını geçecek. Şu an toplam 2 milyon olan elektrikli araba sayısının 2040 yılında 266 milyon adet olması bekleniyor. Elektrik depolama maliyetinin birkaç yıl sonra 10 kat kadar düşmesi mümkün. Rüzgâr ve güneş santralleri kesintisiz elektrik üretmeye başlayacak. Kendi elektriğini kendi üreten evler, fabrikalar, alışveriş merkezleri tüm dünyaya yayılmaya başladı. Çatı üstü güneş enerjisi sistemi kuran bireyler ve kurumlar blockchain uygulamaları ile birbirlerinden elektrik alma şansına sahip olacaklar. Dünyanın en büyük teknoloji firmaları küresel iklim değişikliğini engellemek, temiz enerji teknolojilerinin ucuzlaması ve yayılmasına destek vermek için bir araya geliyor. Arama motoru olarak bildiğimiz Google, 2 GW üzerinde yatırımla dünyanın en büyük temiz enerji yatırımcısı oluyor.” dedi. Uğurel, tüm bu değişikliklerin ivmelenerek artmasının beklendiğini, bu noktada söz konusu gelişmelerin daha iyi anlaşılmasına çalışan etkinliğin, Solarbaba ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) iş birliğinde, yenilenebilir enerji sektörünün öncü şehri İzmir’de gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Image

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz ise, sürdürülebilir yerel kalkınmada öncü ve etkin bir Ajans olma vizyonuyla hareket eden İZKA’nın 2010-2013 ve 2014-2023 dönemleri için hazırladığı Bölge Planları ve gerçekleştirdiği “İzmir Yenilenebilir Enerji Sektör Analizi” çalışmasında İzmir’in yenilenebilir enerjideki güçlü potansiyelinin vurgulandığını belirtti. Yavuz, “TPI, Enercon, LM Power ve Siemens - Gamesa gibi dünya çapında faaliyet gösteren yenilenebilir enerji sektörü firmaları üretim üssü olarak İzmir’i seçmiş durumda. Şehrimizde hız kazanan bu yatırımların önümüzdeki günlerde artmasını bekliyoruz. Ajansımız yenilenebilir enerjiyi İzmir için öncelikli sektörlerden biri olarak belirledi. Bu kapsamda yatırım tanıtım faaliyetlerimizi de özellikle yenilenebilir enerji sektörü odaklı olarak devam ettiriyoruz.” dedi.

İZKA, İzmir’de yenilenebilir enerji yatırımlarının artırılmasını, ilgili teknolojilerin üretim ve tüketiminin yaygınlaştırılması hedefliyor. Bu sektörde İzmir’in ekipman üretimi için bir üs haline gelmesi konusunda çalışmalar yapan İZKA, sektörel kümelenmenin gerçekleşmesi amacıyla da faaliyetlerini sürdürüyor.