×
YENİLİK VE
GİRİŞİMCİLİK
SÜRDÜRÜLEBİLİR
TURİZM
TEMİZ ENERJİ
TEMİZ TEKNOLOJİ
KIRSAL
EKONOMİ
TOPLUM
VE İSTİHDAM
HAKKIMIZDA DESTEKLER STRATEJİ VE ANALİZLER ETKİNLİKLER HABERLER DUYURULAR İHALE İLANLARI
DOKÜMAN MERKEZİ KAYS BİZE ULAŞIN
background

Turbocharger Kompresör ve Türbini İmalatında Yenilik

Turbocharger Kompresör ve Türbini İmalatında Yenilik

İzmir ili Kemalpaşa ilçesinde 2.800 m2 kapalı alanda havacılık, savunma ve hassas makina parçaları imalatında; yapısal ve dinamik parçaların, hassas toleranslı dönen motor parçalarının işlenmesi konusunda faaliyet gösteren KAAN MAKİNA, 5 eksenli frezeleme ve tornalama operasyonlarında modern talaş kaldırma teknolojilerini ve dünyaca kabul görmüş en yüksek kalitedeki makina parkını kullanmakta olup aynı zamanda patentli kendi ürünlerini ve müşterilerine ait alt montajlı grupları imal etme ve test etme kabiliyetine sahip bulunmaktadır.

Milli projelerin ve imalatı zor havacılık ve savunma sanayi parçalarına ait talebin artmaya başladığı 2010 yılı ve sonrasında firmanın teknolojik atılım yapma gerekliliği duyması sonrasında İZKA destek çağrılarına başvuruda bulundu.


IZKA desteği ile yapılan makine yatırımı sonrasında, firma tamamıyla ülkemizde tasarlanıp imal edilen ilk turbo jet ve turboprop motorları olan TJ 90, TJ 35,TP38 motorlarının dönen parçalarının imalatını gerçekleştirdi. İlerleyen aşamalarda havacılık parçaları imalatında kapasitesini hızla artırdı. Proje aşamasından önce %10 civarında olan havacılık ve savunma sanayi parçalarının kapasite içindeki oranı bugün %85 seviyesine yükselmiş durumdadır. Proje ile hassas imalat yeterliliğine sahip ilk makine alınmış olmakla birlikte bugün firmanın bu seviyedeki makine sayısı 12 adete çıkmış durumdadır. Proje başlangıcında 20 olan çalışan sayısı ise 26 adedi beyaz yakalı olmak üzere 55 kişiye çıkmıştır. Firma genellikle yüksek mühendislik bilgisi gerektiren özel projeler ve Arge projeleri yürütmektedir.

Firmanın hedefi; üretimin her safhasının modern teknoloji kullanan, akıllı sistemler kontrol edilen ve (sıfır) hata prensibine göre hareket ederek, üretimin kusursuz ve daha az maliyetli olmasıdır. Firmamız bundan sonraki projelerinde imalat teknolojisinden ziyade modern dizayn teknolojisinden yararlanarak yüksek kapasitelerde, daha az maliyetli ürün elde etmek ve daha yüksek düzeylerde üretim ile pazarlamanın sağlanmasına çalışılacaktır.

Günümüzün global ekonomik koşulları içerisinde rekabetçi avantajı sağlamak isteyen tüm üretici firmalar için verimlilik ve etkinlik kavramları büyük önem taşımaktadır. Bütün sektörlerde olduğu gibi firmanın çalıştığı sektörlerde de verimliliğin ve etkinliğin artırılması, yerli ve yabancı üreticiler için rekabet üstünlüğü sağlayacak en önemli unsurlardan biridir. Özellikli sektörel alanların daha verimli kullanılmasını ve dolayısıyla daha kaliteli ürünlerin elde edilmesini sağlayacak hayati unsurlardan birisi de makine teçhizat sektörünün etkin bir şekilde üretim gerçekleştirmesidir. Firma yetkilileri, proje başlangıcında vizyonu olan ama imkanları kısıtlı bir start up firması gibiyken mevcut durumda sektörde söz sahibi olan ve gelecekte çok daha önemli projelere imza atmak isteyen bir firma olarak kendini konumlandırmaktadır.