İçeriğe Atla Menüye Atla
 

İBB KENT KOLEJİ GÜDÜMLÜ PROJESİNDE SONA YAKLAŞILIYOR. 01 Ağustos 2017

İBB Kent Koleji Projesi kapsamında düzenlenen pilot eğitimler başarıyla tamamlandı. 28 Temmuz Cuma günü yapılan törenle 85 kursiyer sertifikalarını aldı.

İzmir’de işsizliğin azaltılmasına, yerel ekonomik gelişme ile rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlamak üzere hayata geçirilen İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Koleji Projesinde somut çıktılar alınmaya başlandı.

Yerel işgücü piyasasında talep edilen nitelikli işgücünün yetiştirilmesi amacıyla İzmir Kalkınma Ajansının güdümlü proje desteği kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında uygulamasına başlanılan ve 2017 yılı sonunda tamamlanacak olan, toplam bütçesi 3.105.970 TL, Ajans desteği ise proje bütçesinin %75’ine karşılık 2.329.478 TL olan proje kapsamında gerçekleştirilen pilot eğitimler başarıyla tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan ve İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Sena Gürsoy’un konuşmalarıyla başlayan törende eğitimlere katılan 85 kişiye sertifikaları verildi.

Yerel ekonomi ve işgücü piyasasının farklı düzeylerdeki aktörlerinin katılımıyla gerçekleştirilen çok sayıda katılımcı çalışma neticesinde belirlenen 5 meslek grubuna yönelik pilot eğitimler, Yaşar Üniversitesi ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle uygulandı. Dikim Operatörlüğü, Kaynak Teknolojileri, Autocad, 3 D Max ve Yenilenebilir Enerji Sistemleri alanlarına yönelik pilot eğitimlerle İzmir’de farklı sektörlere, aranan niteliklere sahip işgücünün kazandırılması hedeflendi.

Kent Koleji Projesi’nin bundan sonraki adımı; tasarım, sanat, zanaat, mühendislik ve girişimcilikte profesyonel ya da amatör kişilerin, ortak çalışma alanlarında bir araya gelerek işlerini paylaşabildikleri, geleneksel ve dijital prototipleme cihazları kullanarak tasarımlarını üretime taşıyabildikleri yaratıcılık atölyeleri olarak tanımlanabilen Fabrikasyon Laboratuvarı, Fab-Lab’in, kentimize kazandırılması olacak. Meslek Fabrikası çatısı altında oluşturulacak Fab-Lab ile ülkemizde henüz küçük ölçekli girişimlerle sınırlı olan Fab-Lab modelinin geliştirilmesine, İzmir’in yenilik ve girişimcilik altyapısının güçlendirilmesine öncülük edilmesi hedefleniyor.

haber2

haber3