İçeriğe Atla Menüye Atla

4’üncü İzmir Yabancı Sermayeli Firmalar Buluşması Gerçekleşti. 12 Mayıs 2017

İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen İzmir Yabancı Sermayeli Firmalar Buluşması İtalyan ekonomisinin İzmir ve Ege Bölgesine katkısı temasıyla gerçekleşti. Etkinliğe İtalyan sermayeli firmalar olmak üzere İzmir’in önde gelen yabancı sermayeli firmalarının üst düzey yöneticileri ile önde gelen kurum ve kuruluşların yöneticileri katıldı.

“İzmir'in İtalyan şirketlerine sunacağı çok fırsat var”

Toplantının açılış konuşmasını yapan İtalya İzmir Konsolosu Luigi Iannuzzi, Türkiye ve İtalya arasındaki derin ilişkileri ve Ege Bölgesi'ndeki yatırım imkânlarını inceleyeceklerini belirterek, "Size son derece ayrıntılı şekilde İtalyan ekonomisini tanıtmak ve Türk girişimcilere sunacağı fırsatları anlatmak istiyoruz. İtalya'daki yatırım ve ticaret imkânlarını anlatacağız. İş ve ekonomik ilişkiler açısından yetkililer burada, onlarla görüşme imkânınız olacak. İzmir'de çok sayıda İtalyan şirket var ve uzun yıllardır hizmet ediyorlar. İzmir'in İtalyan şirketlerine sunacağı çok fırsat var. İtalya burada İtalyan Ticaret Odası olarak varlığını sürdürmektedir. İtalyan Ticaret Odası aracılığı ile gerekli bütün bilgileri ve desteği vermeye hazırız" dedi.

“İzmir’deki İtalyan firmalarının varlığı önemli”

Daha sonra konuşma yapan İzmir Vali Yardımcısı Aydın MEMÜK ise İzmir’deki İtalyan firmalarının varlığını önemsediklerini belirtip “İzmir hem iklimi hem de sosyo-ekonomik özellikleri bakımından tipik bir Akdeniz şehridir. İnsanının sıcakkanlılığı, hoşgörüsü ve sakin bir yaşam tarzına sahip olmasıyla İzmir'i herhangi bir İtalyan şehrinden ayırmak güçtür. İzmir'in baskın bir Akdeniz kültürüne sahip olması, şehrin sadece yaşamak için değil aynı zamanda iş yapmak için de önemli bir destinasyon olmasını sağlamıştır. Ayrıca İzmir, iş yapma kültürü anlamında da İtalyan firmalarının rahat çalışabildiği bir şehirdir. İki bölge arasındaki bu kültürel ve ekonomik benzerlikler, İzmir ve İtalya arasındaki yatırım ve ticaret hacminin her geçen yıl artmasına sebep olmaktadır.” dedi.

“Türkiye ve İtalya arasındaki iyi ilişkiler ve yatırım fırsatları devam ediyor”

Etkinliğin ikinci bölümünde sunumları ile katkı sağlayan konuşmacılar Türkiye ve İtalya arasındaki iyi ilişkinin devam ettiğine, İtalyan şirketlerinin 1960 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösterdiğine, bu başarının nedenin, ortak Akdeniz kültürü olduğuna vurgu yaptılar. İtalya Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomi sorumlusu Margharita Gianessi “Daha iyi anlaştığımız için daha kolay iş yapıyoruz. Ekonomilerimiz de birbirine rekabet etmiyor, birbirini tamamlıyor. Göktürk uydusunun fırlatılması konusunda İtalya ve Türkiye işbirliği yaptı. İtalya Türkiye’ye teknoloji transferi yaptı. İki ülke arasında daha pek çok alanda işbirliği yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin son bölümünde “İzmir’deki Yatırım Olanakları ve Yenilenebilir Enerji” konulu bir sunum yapan İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi uzmanlarından H.Gökhan ELÜSTÜN, İzmir’in yenilenebilir enerjide gerek potansiyeli gerekse kurulu gücü bakımında öncü ve lider bir şehir olduğunu, yapılan yatırımlar ile İzmir’in yenilenebilir enerji ekipmanları üretim üssü haline geldiğini ve sektörün önde gelen ekipman üreticileri tarafından mercek altına alındığını belirtti.

IMG 2527

IMG 2528