İçeriğe Atla Menüye Atla
 

Turizm Fuarı'na İzmir Damgası 09 Mart 2017

İzmir, Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen ve Dünyanın en büyük Turizm Fuarı olan ITB Berlin Turizm Fuarı’na  damgasını vurdu.  İzmir’den fuara katılım sağlayan heyette, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), İzmir Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB),  Bergama Belediyesi,  Selçuk Belediyesi ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) İzmir Şubesi yetkilileri yer aldı. İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, YİKOB Başkanı Mehmet Ensarioğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, ETİK Başkanı Mehmet İşler,  İzmir Kalkınma Ajansı Tanıtım Dış İlişkiler Birim Başkanı Nazlı Kayı’nın yer aldığı heyet 2017 için umut verici işbirlikleri gerçekleştirdi.

 

IMG 9336

 

İZMİR STANDI İLGİ ODAĞI OLDU

Dünyanın en büyük turizm fuarı olan ITB Berlin Fuarı’na İzmir damga vurdu. Fuarın ilk gününde, İzmir standı yoğun ilgi görürken, dünyanın dört bir yanından gelen turizm profesyonellerine de İzmir’in tanıtımı yapıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da ziyaret ettiği stantta, İzmir’in tarihi, kültürel ve turistik zenginlikleri ön plana çıkartıldı. Renkli görsellerle süslenen stant, ziyaretçilerin ilgisini çekti. ITB Berlin Fuarında Türkiye standında da İzmir ve İzmir’in değerlerine ayrı bir bölüm ayrıldı.Dünya Kültür Mirası Listesine girmiş olan Efes ve Bergama’ya ayrı vurgu yapıldı. Celsus Kütüphanesi, Saat Kulesi, Bergama Akropol büyük görsel maketleriyle yoğun ilgi gördü. 

Egeye en çok turist getiren FTI ve Türkiye operasyonunu yapan meeting point Yönetim Kurulu Başkanı Dietmar Gunz’a ve Roula Jouny’e tüm Türkiye’de rakamlar düşerken Türkiye’de paylarını büyüterek agresif pazarlama sonucu yatırıma ve istihdama imkan sağladıkları için teşekkürlerini ifade eden bir plaket töreni düzenlendi. ETİK tarafından sektör adına düzenlenen törende plaketi Bakanlık adına Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar ve İzmir ili adına İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı  sundu.

 

IMG 9329

İZMİR BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP

İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı “Fuara, ayrı bir İzmir standıyla katılmış olmamız İzmir’e olan ilgiyi artırdı. İzmir’in dünyadaki marka bilinirliğini artırmak amacıyla turizm fuarlarına katılımı önemli görüyorum. Tabi burada asıl görev turizm sektörüne düşüyor. Sektörün de etkin tanıtım ve profesyonel işbirlikleriyle kente ekonomik açıdan fayda sağlayacak sonuçlar yaratmasını bekliyoruz. İzmir değerleriyle krizlerde bile büyük potansiyele sahip bir şehir. Bu turizm borsalarının kalbinin arttığı yerlerde devlet ve sektör el ele vererek İzmir’i en iyi şekilde tanıtmamız gerekiyor. Kamu, Sektör, İZTAV, İZKA, İZTO olarak bu alanlarda tanıtıma daha çok bütçe ayırıp var olmak zorundayız. Artık rekabet ülke adı altında değil destinasyon adı altında yapılmaktadır. 8500 yıllık tarihe sahip olan büyük değerlerle bezenmiş olan güzel İzmir’in daha çok tanıtılması ve dünya turizm pastasından daha fazla pay almasını işbirliği ve elbirliğiyle sağlamalıyız. ” dedi.

26 holden oluşan fuar alanı yaklaşık 160 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. ITB Berlin Fuarını geçen yıl 120 bini profesyonel olmak üzere toplam yaklaşık 180 bin kişi ziyaret etti. Bu sene bu sayının daha da artması bekleniyor.