İçeriğe Atla Menüye Atla

 

 

İzmir Hakkında

“İzmir, 3.500 yılı yerleşik hayat olmak üzere 8.500 yıllık tarihi ve 12.012 km2’lik yüzölçümüyle Türkiye’nin batısında bir metropoldür. Limanları, ekonomik  çeşitliliği, iyi yetişmiş insan gücü ve coğrafi konumunun sağladığı elverişli ortam, İzmir’in ülkenin 3’üncü en büyük ekonomisine sahip olmasını sağlamıştır. Yüksek büyüme hızı ile İzmir, dünyanın en hızlı büyüyen beş metropol ekonomisinden biri haline gelmiştir.

İzmir, ekonomik ve sosyal olarak dinamik bir şehir oluşunu konumu, iklimiyle tarihi boyunca pek çok kültür ve din barındırmış olmasına borçludur. Persler, Antik Yunanlılar, Asurlular, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar, kentin uzun tarihi boyunca ev sahipliği yaptığı onlarca farklı uygarlıktan sadece birkaçıdır.

Dört milyonun üzerinde olan nüfusunun yaklaşık yarısının otuz yaşın altında olması İzmir’i hayat dolu yapar. On binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapan kent, bilim insanları, sanatçılar, iş adamları ve akademisyenler yetiştirir.

Mükemmel iklimiyle İzmir, zeytin, incir, üzüm ve pamuk gibi tarım ürünleri için harika bir doğal ortama sahiptir. Çeşitli deniz mahsulleri, şaraplar, kendine özgü otlar ve zeytinyağlarıyla İzmir, lezzetli mutfağıyla gurmeler için de çekici bir şehirdir.

Muhteşem tarihin, mavi denizin, lezzetli yemeklerin, özgürlüğün ve şifanın şehri;

Parlayan bir güneş, masmavi sular ve kumsallarıyla İzmir sizi bekliyor...”

 

vi          iiz